Z roku na rok obserwujemy wzrost średnich temperatur. Zwłaszcza letnie upały coraz bardziej dają nam w kość. Pamiętajmy, że o naszym samopoczuciu decyduje jednocześnie kilka czynników. Między innymi temperatura wnętrza, wilgotność, prędkość powietrza, jego zanieczyszczenie oraz ilość świeżego powietrza na danej przestrzeni. Te i inne aspekty reguluje bezbłędnie profesjonalnie zaprojektowana i zamontowana instalacja klimatyzacyjna. Instalację taką budujemy z urządzeń indywidualnych dzięki którym możemy schłodzić pomieszczenie oraz usunąć z niego nadmiar wilgoci. Jest to idealnym rozwiązaniem gdy chcemy tylko zapewnić sobie świeże, chłodne powietrze. Warto jednak poznać możliwości różnych systemów klimatyzacyjnych i by podjąć właściwą dla własnych potrzeb decyzję zakupową. 

Klimatyzacja

 – system umożliwiający odebranie poprzez układ chłodniczy i procesy w nim zachodzące ciepła i wilgoci z części chłodzonej i przekazanie jej na zewnątrz budynku. Systemy klimatyzacji montuje się obecnie zarówno w biurach, magazynach, halach produkcyjnych i sprzedażowych jak domach jednorodzinnych i mieszkaniach.
Budowa klimatyzatora
Do klimatyzatorów zaliczamy urządzenia wentylacyjno-chłodzące, wentylacyjne chłodząco-ogrzewające oraz systemy pełnej klimatyzacji. Klimatyzator chłodząco-ogrzewający składa się z czterech podstawowych elementów: nagrzewnicy, parownika, sprężarki, skraplacza oraz zaworu rozprężnego . Parownik to wymiennik ciepła odbierający ciepło z pomieszczenia. Skraplacz jest wymiennikiem ciepła oddającym ciepło do otoczenia. Zawór rozprężny służy do zmniejszenia ciśnienia czynnika chłodniczego poprzez rozprężenie. Warto zadbać o to by nasze urządzenie wyposażone było w odpowiedni filtr. który zapewni nam dodatkowe korzyści dla naszego układu oddechowego, w postaci czystszego powietrza.
Sterowanie klimatyzacją
W standardzie każdego klimatyzatora jest pilot, którym możemy łatwo i szybko zmienić nastawy klimatyzatora w pomieszczeniu. Część klimatyzatorów renomowanych firm ma wbudowany moduł WiFi pozwalający na zdalne sterowanie urządzeniem. Wybór sposobu sterowania klimatyzacją będzie więc zależał wyłącznie od potrzeb i upodobań użytkownika oraz możliwości wybranego sprzętu.
Rodzaje klimatyzatorów
Wyróżniamy kilka podstawowych typów klimatyzacji: Najpopularniejszym rozwiązaniem jest urządzenie typu split, składające się z jednostki wewnętrznej, instalowanej w pomieszczeniu oraz zewnętrznej, montowanej na zewnątrz budynku, zawierającej sprężarkę, skraplacz i zawór rozprężny. Projektując klimatyzację w kilku pomieszczeniach warto wybrać system multisplit. To praktyczne rozwiązanie w którym jedna jednostka zewnętrzna obsługuje kilka urządzeń rozmieszczonych w różnych pomieszczeniach.
schemat klimatyzacji multisplit w domu jednorodzinnym

Jeśli jesteś zainteresowany założeniem klimatyzacji​ 

Skontaktuj się z nami Usługi projektowania z doradztwem w zakresie doboru urządzeń oraz montaż z powodzeniem oferujemy dla obiektów:

Zapraszamy!

KONTAKT